23 Mayıs 2017 Salı

Kombi Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

kombi çeşitleri nelerdir

Evimizde kullanmakta olduğumuz kombi tipi ne? Hangi çeşitlerde kombi türleri var? Kombilerin çalışma mantığı ne? Kombi türlerinin birbirlerinden ne gibi farkları var?Bacalı Kombiler

Bacalı kombiler, bir çok insanın bir zamanlar evlerinde kullandığı gaz yakıtlı şofbenlere benzemekle beraber kalorifer ısıtma ya da su ısıtma amacıyla çalışmayı ayrıştıran üç yollu vanalar ya da bir termik eşanjörler gibi farklı sistemler ile donatılmıştır.

Bunun yanı sıra açığa çıkan ısının ısıtma sistemine dağıtımını sağlayan sirkülatör vasıtası ile ısıtma tesisatının tamamına elde edilen ısı iletilir. Kombinin içinde bulunan ve sistemde ısınan suyun genleşmesini absorbe eden genleşme tankı ile tesisat basıncı dengelenip, standart seviyede tutulur.

Bunun haricinde anormal basınç artışları ya da muhtemel arızalar için, sistem basıncını tahliye edecek, bir basınç emniyet ventili bulunmalı. Isı algılayıcıları, baca sensörü, tesisat havasını otomatik olarak tahliye etmeye yarayan hava atma ventili, ısı kontrolü sağlayan termostatlar, emniyet termikleri, gibi emniyet donanımları ile donatılarak can ve mal güvenliği ön planda tutularak konforlu ve rahat bir ısınma/sıcak su kullanımı hedeflenerek tasarlanmış kombilerdir.

Bacalı kombiler, gaz borularından alınan gazın yanması için gerekli olan oksijeni (yanma havasını) bulunduğu çevreden alarak gerçekleştirir. Isınan havanın yanma odasında yükselerek kombi bacasından dışarı doğru tahliye edilmesi ile sonuçlanır. Tam anlamıyla sıkıntısız ve emniyetli bir yanma için bu tür kombilerin bulunduğu alanın çok iyi havalandırılması ve kullanılan gaz cinsine göre oda içerisinde uygun konumlandırılmış havalandırma menfezleri bulunması gerekmektedir.

Hermetik Kombiler

Hermetik kombiler, prensipte tıpkı bacalı kombiler gibi çalışırlar. Fakat onun dışında sızdırmazlık sağlanmış kapalı bir yanma odası ve cebri hava sirkülasyonunu mümkün kılan, bir fan motoru ile donatılmıştır. Bunun dışında dış ortama bağlı, çift cidarlı bir baca setine sahiptir. Hermetik kombiler, yanmanın gerçekleşmesi için gerekli olan oksijeni (yanma havasını), dış ortamdan alıp, yanma sonucunda açığa çıkan egzoz gazı emisyonunu, yine aynı baca seti içerisinde bulunan tahliye kanalı ile, dış ortama tahliye edilir. Bunun neticesinde bulunduğu ortam havasından tamamen bağımsız ve emniyetli bir kullanım sağlar.


Yoğuşmalı Kombiler

Yoğuşmalı kombilerinin çalışma mekanizması konvansiyonel kombilere benzemektedir. Fakat yoğuşmalı kombileri diğer kombilerden ayıran en büyük farkı; dışarı atılan su buharının sıcaklığını da ısıtmaya dönüştürebilmesidir.

Yoğuşma ya da yoğunlaşma teknolojisi sayesinde dışarıya tahliye edilen gaz halindeki su buharı yoğunlaştırılarak sıvı hale getirilir. Bu da ilave bir ısının açığa çıkmasına neden olur. Bu ısı da ısıtma için yeniden kullanılabilir.

Öncelikle, yoğuşmalı kombiden açığa çıkan ısı verimliliği yaklaşık olarak %109 oranındadır. Bu rakamı konvansiyonel kombiler ile kıyaslayacak olursak yoğuşmalı kombilerin %17 oranında daha verimli çalıştığı açığa çıkacaktır. Yoğuşmalı kombiler aynı enerjiyle daha güçlü ısıtma sistemine sahip olduğundan dolayı büyük oranda enerji israfının önüne geçmiş olur.

Yakın gelecekte küresel ısınmanın insan yaşamına etki edecek olumsuzluklar göz önüne alındığında kurumsal ve bireysel olarak herkese çok önemli görevler düşüyor.

Bu bağlantıdan kombi tercihi yaparken yararlanabileceğiniz teknik rehbere ulaşabilirsiniz.

Yazan : Abdullah Kırıcıkaya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Biz bu yazıyla size değer kattığımıza inanıyoruz. Yorum yaparak sizde bize değer katabilirsiniz.