30 Aralık 2016 Cuma

İç Çap Mikrometresi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İç çap mikrometreleri belirli uzunluklarda çubuklardan ve ölçüm tamburundan meydana gelen bir settir. Her çubuğun üzerinde tam boyu yazmaktadır.

Çok hassas iç çap ölçümlerini alırken, mikrometrenizin ölçüm kapasitesi yeterince büyük değilse, bir uzatma çubuğu kullanmanız gerekebilir.

ic cap mikrometresi nasıl kullanılır
ic cap mikrometresi

Doğru uzatma çubuğunu seçmek için, mikrometrenizle birlikte verilen çubukların her birini alete yerleştirin ve ölçülecek alanın içinde tutun.Doğru çubuk, deliğe veya deliğe takılabilen en büyük çubuktur. ic cap mikrometresi

Adım 1 - Mikrometreyi sıfırlayın.

Hangi çubuğun kullanılacağını ve mikrometrenin sonuna taktığınızı belirlediğinizde, mikrometre sıfır olana kadar tamburu döndürün.
ic cap mikrometresi

Adım 2 - Mikrometreyi yerleştirin

Ölçmekte olduğunuz deliğe mikrometreyi yerleştirin.


ic cap mikrometresi

Adım 3 - Zımba rotasyonunu döndürün

Mil, ölçülecek cisime yakın olana kadar mandal hızlandırıcı kullanarak katlanır. Delik kenarına yaklaştıkça, mikrometreyi ölçülebilecek en büyük çapta tutarak döndürün. İş mili durana kadar döndürmeye devam edin.

Kilit, doğru bir ölçüm için doğru miktarda kuvvet uygulayarak, değişmeye devam edecektir. Yalnızca bileziği kullanmak, doğru hissi elde etmek için bir miktar beceri ve uygulama gerektirir.ic cap mikrometresi


Adım 4 - Kilitleme cihazını çevirin.

Ölçüm yüzleri arasındaki mesafeyi sağlamak için kilit somununu çevirerek mikrometrenizi çıkarın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Biz bu yazıyla size değer kattığımıza inanıyoruz. Yorum yaparak sizde bize değer katabilirsiniz.