11 Aralık 2015 Cuma

Aşındırıcı Taşlar Nelerdir?

taşlama
     Taşlama, belli bir geometriye getirilmiş veya serbest haldeki sert, köşeli, aşındırıcı tane ve bu tanelerin bütünüyle oluşturulmuş takımlarla yapılan talaş kaldırma işlemidir. Taşlama, temel malzeme işleme aşamalarından birisidir. Taneler üzerindeki küçük kesici uçlar talaş oluşumunu sağlar. Talaş kaldırma (Taşlama) esnasında zımpara taşı kendi ekseni etrafında oldukça yüksek devirlerde dönme hareketi yapar. Kesme işlemi zımpara taşı ile iş parçası arasındaki sürtünmenin bir sonucu olarak meydana gelir. Zımpara taşı, aşındırıcı taneciklerin çeşitli bağlayıcılarla birbirlerine bağlanması sonucunda oluşur.     Taşlama temel amacı:  • İş parçalarının hassas olarak belirlenen toleranslarda işlenmeleri,
  • Sertleştirilmiş malzemelerin yüzeylerinden talaş kaldırmak için,
  • Özellikle silindirik iş parçalarının ısıl işlem sonrası meydana gelen çarpıklıkların giderilmesi,
  • Parça yüzeylerinin parlatılması vb. amaçlar için taşlama işlemi yapılır.     Zımpara taşları partikül halindeki aşındırıcı tanelerin birleştirme maddeleri yardımıyla bir arada birleştirilmesiyle imal edilir. Aşındırma işlemi partiküller üzerindeki küçük kesici uçlar yardımıyla gerçekleşir. Birleştirme elemanları organik ve inorganik birleştirme elemanları olarak iki gruba ayrılırlar.  • Organik Birleştirme Elemanları; bakalit, kauçuk, reçine, şellak vb…
  • İnorganik Birleştirme Elemanları; seramik, silikat, magnezyum oksit(magnezit) vb. malzemeleri içerir.

     Bu tarz taşlar işin niteliğine göre;

Flap disk

Daha hassas ince taşlamalarda kullanılır. Rötuş taşlama için idealdir. Genel amaçlı kullanıma uygun olup, paslanmaz çelik, demir ve demir dışı materyallerde kullanılabilir. Üzerinde zımpara yapraklarıyla örülmüş kısım taşlama işlemini gerçekleştirir.

flap disk


Taşlama taşları

Bunlar kaba ve fazla taşlama gerektiren alanlarda başarıyla kullanılır. Üzerindeki taşların tane boyutu flab disklere nazaran daha büyüktür. 

taşlama taşı nedir


Kesici taşlar

Kesici taşlar adı üstünde profilleri ve metalleri kesmek için idealdir. Et kalınlığı diğerlerine nazaran çok incedir.

kesici taş nedir


Silindirik taşlama taşları

Silindirik taşlamalarda hızlı paso kaldırılan kaba taşlamalardan, ayna yüzeyi tabir edilen ultra finiş taşlamalara kadar değişen taşlama işlemleri yapılmaktadır. Bundan dolayı silindirik taşlama taşları son derece değişken kum kalitesi, sertlik ve dokularda üretilmektedir. Taş düzeltme elmaslarının kalitesi ve bileme hızı bu taşlamalarda oldukça önemlidir. 

silindirik taşlama nedir


Bileme taşları

Sert takımların bilenmesi için kullanılır. (Matkap ucu gibi…)


bileme taşı nedir

Profilli saplı taşlama taşları 

Bunlar taşlanacak alanın şekline göre seçilen değişik profilde taşlardır.

saplı taşlama taşı


Mop zımparalar

Bunlar flab disk gibi zımpara kağıdının dairesel olarak birleştirilmesiyle oluşturulur. Köşe taşlamaları ve çapak almak için uygundur.
mop zımpara nedir


2 yorum:

Biz bu yazıyla size değer kattığımıza inanıyoruz. Yorum yaparak sizde bize değer katabilirsiniz.