29 Mayıs 2015 Cuma

Mihengir Nedir? Nasıl Kullanılır?

     Yükseklik ölçüsü alırken üzerinde sabit kumpası olan mm cinsinde hassas ölçülerin alınmasını sağlayan ve parçayı işaretleme yapabilen ölçüm cihazıdır. 

Markalama ve kontrol aleti olarak işlem görür. Yapıları bakımından çeşitlendirilebilirler. En çok tercih edileni bölüntülü ve hassas ayarlı olanıdır. Üzerinde okuma bölgesi kumpas şeridine benzer, ölçüm alımı ve okuma işlemi aynı kumpas(kumpas makalesine bakınız…) gibidir.


     Düz zemin üzerinde kullanılır. Pleyt(düz, az pürüzlü hassas plaka) gibi hassas yüzeylerde kullanılması alınan ölçünün hassasiyeti için olmazsa olmazdır. Kübik x biçiminde, v biçimindeki desteklere dayayarak mihengirin üzerindeki elmas ile çizim işlemi yapılır. Mihengir düz işaretleme yapar, bu sebepten ötürü işaretlenen parçalar bükme makinesi, makas gibi aletlerle şekillendirilirler.
     İşaretlemenin yanında pleyt üzerine konulan parçaların yükseklik ölçümlerinde de çok kullanılır. Zemine temas eden kısmı “0” ölçüsüdür.Çizme işlemi yapılacaksa;
Öncelikle yapılacak işlemin hassas düz bir zeminde olması ölçüm hatasına mahal vermemek için önemlidir. Üzerinde bulunan hareketli kısım sabit kumpas şeridinde istenilen ölçüye getirilerek sabitleme vidası sıkılır, ölçünün değişmesi önlenir. İşaretlenecek parçadaki ölçülecek kısım uygun pozisyonda pleyt üzerine oynamayacak şekilde yerleştirilir. Hareketli çene üzerinde bulunan elmas(çizici uç) kısım işaretlenecek yüzey üzerinde gezdirilerek işaretleme yapılır.
Yükseklik ölçüsü alınacak ise;

Parçada ölçülecek yükseklik ölçüsü uygun pozisyonda pleyt üzerine yerleştirilir. Hareketli kısım üzerinde bulunan elmas ucun alt kısmı parçada ölçülecek kısma değdirilir. Sabitleme vidası sıkılır ve çıkan ölçü bize ölçmek istediğimiz yükseklik ölçüsünü verir.

1 yorum:

Biz bu yazıyla size değer kattığımıza inanıyoruz. Yorum yaparak sizde bize değer katabilirsiniz.